worldknowledge

CIEKAWOSTKI

Podbój Kosmosu

indeks.jpg

Jak było na początku?

Początki nigdy nie są łatwe, a pierwsze próby dotarcia do innych ciał niebieskich mogły naprawdę zniechęcić inżynierów. Z pierwszych 20 misji księżycowych aż 12 skończyło się niepowodzeniem, w przypadku Marsa zaledwie 3 na 10 się powiodły. Z każdej porażki wyciągnięto jednak wnioski, które przyczyniły się do późniejszych sukcesów.

indenks.jpg

Jakie zadania wykonują sondy?

Pioneer 10 i 11 to sondy wystrzelone odpowiednio w latach 1972 i 1973. Jako pierwsze minęły Marsa, przeszły przez pas asteroid, wykonały pierwsze zdjęcia Jowisz i odkryły nieznany wcześniej pierścień Saturna. Pioneer 10 przesłał ostatnie dane w 2002 roku, gdy znajdował się już w odległości ponad 10 mld km od Ziemi.

ziemia.jpg

Jak daleko latamy?

W ciągu ostatnich 50 lat wysłaliśmy blisko trzysta pojazdów kosmicznych na misje słoneczne, księżycowe i międzyplanetarne. Nietrudno jednak przekonać się, że większość z nich dotyczyła naszego najbliższego sąsiada. Dopiero nowe technologie, opracowane pod koniec XX wieku, umożliwiły dokładne badania odległych planet i księżyców. Nasze ambicje sięgają coraz dalej - przykładem może być zmierzająca do Plutona sona New Horizons.

indekds.jpg

Kiedy dotarliśmy do kresów układu słonecznego?

W grudniu 2004 roku Voyager 1 dotarł do szoku końcowego heliosfery- rejonu, w którym wiatr słoneczny ustępuje miejsca wiatrowi międzygwiezdnemu. Voyager 2, podróżujący w innym kierunku, zaczął wychodzić z ochronnego "bąbla" słonecznego w 2007 roku. W sierpniu 2012 roku Voyager 1 prawdopodobnie opuścił Układ Słoneczny. Światło Słońca potrzebuje 17 godzin, aby dotrzeć do Voyagera 1.

indekms.jpg

Co badać w kosmosie?

Lecąc do Jowisza, sonda Galileo zrobiła pierwsze dokładne zdjęcia powierzchni asteroidy (Gaspra) i odkryła "asteroidowy księżyc". Wystrzelona sześć lat temu sond Down rozpoczęła w 2011 roku najambitniejszy dotąd program badań asteroid. Międzynarodowa armada pojazdów kosmicznych wyruszyła na spotkanie komety Halleya w 1986 roku. 20 lat później misja Stardust dostarczyła na Ziemię pierwsze próbki materii z komety.

 

Liczba misja na poszczególne ciała niebieskie:

1. Słońce 9 misji

2. Merkury 2 misje

3. Wenus 56 misji

4. Księżyc 77 misji

5. Mars 43 misje

6. Jowisz 10 misji

7. Saturn 5 misji

8. Uran 1 misja

9. Neptun 1 misja

 

Więcej informacji dotyczącego tego tematu i innych znajdziecie w miesięczniku Sekrety Nauki.