worldknowledge

PODRÓŻE

Północne Chile

PÓŁNOCNA CZĘŚĆ CHILE

chile_797.jpgChile jest państwem o najbardziej wydłużonych kształcie na świecie. Chile położone jest w południowo-zachodniej części Ameryki Południowej i rozciąga się wąskim pasem wzdłuż wybrzeża Oceanu Spokojnego. Kraj ten cechuje się górzysto-wyżynnym krajobrazem i zróżnicowanym klimatem.

chile_794.jpgCHILE W LICZBACH:
Powierzchnia całkowita - 756 950 km2
Powierzchnia lądowa wynosi 748 800 km2, wody oceanu należące do kraju stanowią 8150 km2.
Kraj jest siódmy pod względem powierzchni w Ameryce Południowej, i większy od wszystkich krajów Europy, pomijając Rosję.
Skrajne punkty:
    północny 17°30'S - styk granic Peru z Boliwią
    południowy 56°32'S - przylądek Horn
    zachodni 75°42'W - zachodni brzeg półwyspu Taitao w południowej części Chile
    wschodni 66°58'W - region Puna de Atacama
Rozciągłość południkowa wynosi 4300 km, a równoleżnikowa 468 km. W najwęższym miejscu Chile mają jedynie 90 km.
Chile graniczą z następującymi państwami:
    Peru - 160 km
    Boliwia - 861 km
    Argentyna - 5308 km
Linia brzegowa - 6435 km.

dndeks.jpg

Północne Chile to obszar w całości zdominowany przez wyżyny i góry, który obniża się kierunku zachodnim. Kilka kilometrów od brzegu morskiego ciągnie się Kordyliera Nadbrzeżna, która jest silnie rozczłonkowana, szczególnie w części północnej. W południowej części jest obszar zwarty i osiąga 2500 m n.p.m. Góry te obniżają się w kierunku wschodnim gdzie znajdują się bezodpływowe kotliny zwane bolsonami. Przez ten region przebiega południkowe pasmo zwane Kordylierą Domeyki, które wznosi się do 4260 m n.p.m. Między Kordyliera Nadbrzeżną, a Kordyliera Domeyki leży pustynia Atakama o wymiarach 400 na 100 km.
indeks.jpg
Od wschodu wzdłuż granicy argentyńsko-chilijskiej ciągnie się Kordyliera Główna Andyjska, której poszczególne łańcuchy są rozczłonkowane przez suche doliny. Jest region najwyższej położony w Chile. Wznosi się tam najwyższy szczyt kraju - Ojos del Salado o wysokości 6880 m n.p.m. W Andach na terytorium Chile jest 2 085 gór wulkanicznych, a w kraju wznosi się 55 wulkanów, które są obecnie czynnymi stożkami. Wyżej wymieniony szczyt jest właśnie najwyższym na świecie czynnym wulkanem świata.

indek2s.jpg

thumb.php.jpg

Ciekawostka:
     W 2007 roku w parku narodowym na południu Chile zniknęło jezioro o powierzchni 2 ha. Pozostał suchy, wielki krater. W końcu maja, podczas rutynowego, comiesięcznego obchodu parku narodowego Huemules na południu Chile, pięciu strażników parku nie mogło uwierzyć własnym oczom - jezioro, które od zawsze widywali w tym miejscu, zniknęło.
Na dnie krateru zostało kilka dużych brył lodu, które zwykle unosiły się na wodach jeziora.