worldknowledge

PODRÓŻE

Sumatra

Sumatra to wyspa indonezyjska położona w Azji Południowo-Wschodniej, w archipelagu Wielkich Wysp Sundajskich. Na północnym wschodzie Cieśnina Malakka oddziela Sumatrę od Półwyspu Malajskiego; na południowym wschodzie Cieśnina Sundajska oddziela ją od Jawy.

indonezja.jpg
Sumatra jest szóstą pod względem powierzchni wyspą świata.

SUMATRA W LICZBACH:
1. Długość ok.1790 km
2. Szerokość: 80 - 435 km
3. Powierzchnia 473,6 tys. km²
4. Ludność: ok. 45 mln (grupy etniczne: Batakowie, Minangkabau, Nia, Mentawai, Jawajczycy, Chińczycy, Sikhowie, Arabowie, Tamilowie)
5. Średnia gęstość zaludnienia: 95,0 os./1km².
6. Podział administracyjny: 8 prowincji (Aceh, Sumatera Utara, Riau, Sumatera Barat, Sumatera Selatan, Jambi, Bengkulu, Lampung)
    stolica: Medan (2,4 mln mieszkańców)
    języki: bahasa, języki malajskie, angielski
    religie: islam, chrześcijaństwo, animizm
    waluta: rupia indonezyjska

13382263-wielki-meczet-al-mashun-w-medan-sumatra-indonezja-azja-poludniowo-wschodnia.jpg

Wielki Meczet Al-Mashun (na zdj.) został wzniesiony w 1906 r., tuż obok dzielnicy turystycznych hoteli i ulicy Jalan Sisingamangaraja. Jego ciemna kopuła i błękitno-białe ściany to charakterystyczny punkt w pejzażu miasta. Na Sumatrę nie przyjeżdża się jednak dla zabytków - nie ma ich tu zbyt wiele. Największym skarbem jest przyroda.  Sumatran_Orangutan_8.6.2012_What_WWF_Is_Doing_XL_257637.jpg

Środek wyspy jest górzysty i znajdują się tu czynne wulkany (najwyższy Kerinci 3805 m n.p.m.), część północno-wschodnia natomiast jest nizinna z licznymi bagnami. Działalność wulkaniczna tego regionu spowodowała, że gleba na tych terenach jest niezwykle żyzna, a krajobraz urozmaicony. Znajduje się tu również największe jezioro wyspy - Toba (1940 km²) w kraterze o powierzchni ok. 3 000 km². W górach można także znaleźć złoża węgla i złota.

Jezioro Toba na Sumatrze:

158525_indonezja_sumatra_jez.Toba.jpg

 

 

000T_TRHkg3959456.jpegNa wyspie są uprawiane: kauczuk, kamfora, herbata, kawa, pieprz, kopra, ryż, sizal i tytoń.
W górach wydobywa się węgiel (największe pokłady w Indonezji), ropę naftową, złoto, srebro, miedź, boksyty i gaz ziemny.